5 cech dobrego projektu wnętrza

Marzysz o pięknej i funkcjonalnej przestrzeni, dopasowanej do potrzeb całej rodziny? W takim razie przeczytaj, jakie cechy wyróżniają dobry projekt wnętrza. Ta wiedza pomoże Ci świadomie wybrać biuro architektoniczne, z którym warto współpracować.

Przestrzeń – jej funkcje i podział

Trendy w aranżacji i projektowaniu od lat dążą do tego, aby prezentować odpowiednio wyważoną przestrzeń funkcjonalną. Co do zasady, można podzielić ją na dodatnią, pozytywną (wypełnioną meblami lub wyposażeniem) oraz ujemną (pustą). Ich powierzchnie są determinowane przez potrzeby użytkownika, jednak żadna nie może być lekceważona. Kluczem do dobrego projektu wnętrza jest równowaga unikanie przepełnienia.

Aranżacja przestrzeni nieodłącznie wiąże się z jej funkcjonalnością i ergonomią. Dobre biura projektowe dbają o to, aby poszczególne strefy (dzienna, nocna, indywidualna, wspólna, pracy i gospodarcza) były czytelnie wydzielone. W ich obrębie można tworzyć dodatkowe podstrefy, a także zadbać, by sąsiadujące ze sobą pomieszczenia pełniły podobne funkcje. Z kolei stosowanie zasad ergonomii sprawi, że codzienne funkcjonowanie w domu będzie łatwiejsze. W dobrym wnętrzu wyposażenie, oświetlenie i meble są odpowiednio zlokalizowane i dopasowane do potrzeb domowników.

Spójne kolory

Kolory to najważniejszy sposób łączenia przedmiotów żywych i nieożywionych. Z punktu widzenia psychologii, ich dobór może wskazywać na indywidualne nastawienie do funkcjonalności danej przestrzeni. Każdą barwę architekt wnętrz rozpatruje w trzech płaszczyznach, biorąc pod uwagę jej odcień, wartość i intensywność. Dobry projekt wnętrza powstaje wtedy, gdy aranżacja domu jest spójna.

Dominującym trendem w wykończeniu wnętrz jest harmonia. Z tego powodu wielu projektantów zawęża kolorystykę do trzech podstawowych barw oraz jednej dominującej, stosowanych w odpowiednich proporcjach.

W niektórych stylach trzymanie się jednolitej stylistyki nie jest pożądane, a harmonię uzyskuje się przez zestawienie elementów pozornie rozbieżnych. Takiego podejścia wymaga na przykład eklektyzm. Biorąc pod uwagę różne możliwości, nasi architekci zawsze dokładnie analizują potrzeby Klienta, jeszcze zanim wezmą do ręki ołówek i papier.

Powtarzalność wzorów i materiałów

Korzystny efekt osiąga się poprzez przemyślane stosowanie powtarzalnych materiałów i wzorów. Dzięki temu wnętrze jawi się jako przemyślane. Za przykład niech posłuży ten sam materiał na frontach meblowych lub płytka o takim samym wzorze, pojawiająca się w różnych miejscach. Wspólnym mianownikiem mogą być również materiały (sznurek, rattan, srebro) oraz elementy wyposażenia (oprawy oświetleniowe, uchwyty, nóżki).

Gra światłem

Właściwie nie można mówić o dobrym projekcie wnętrza, pomijając światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne. To jeden z najważniejszych elementów wystroju. Doświadczeni architekci wnętrz wykorzystują trzy rodzaje światła:

  • Oświetlenie ogólne, które służy do centralnego oświetlania pomieszczenia;
  • Oświetlenie nastrojowe, nadające klimat wnętrzu;
  • Oświetlenie akcentujące, skupione na określonym elemencie lub obiekcie;
  • Oświetlenie zadaniowe, które służy określonemu celowi, na przykład doświetleniu blatu kuchennego lub miejsca do czytania.

O tym, jak będzie wyglądać gra światłem i w jakiej mierze wykorzysta światło naturalne, dowiesz się z przygotowanych przez nasze biuro projektowe wizualizacji.

Dopasowanie do oczekiwań

Ostatnią z cech dobrego projektu jest dopasowanie do indywidualnych oczekiwań Klienta. Wnętrze powinno oddawać jego styl, jego charakter, a przy tym być naprawdę wygodne. Właśnie to staramy się osiągnąć w TU.M STUDIO w Poznaniu. Do każdej realizacji podchodzimy indywidualnie i z pasją. Współpracując z nami masz gwarancję, że na pierwszym miejscu jest komfort – Twój i wszystkich domowników.